Soru - Cevap
Vergi Süreci

Merhabalar. Öncelikle hizmetinizi beğendiğimi belirtir, ve başarınızdan ötürü tebrik ederim. Biz e-ticaret olayına atıldık. Fakat, unuttuğumuz şey vergiydi. Bir arkadaş anlattı, vergi gerekiyormuş. Sadece elektronik ürünler satacağız. Yani bilgisayar sarf malzemeleri vb.. Sorum şu ki; şahıs vergi numarası ve ya şirket vergi numarası'ndan hangisini almalıyız ? En başta ne kadar ödeme yapmamız gereklidir ? Ürün başına 'yüzde kaç' vergi ücreti öderiz ?

Furkan Ergün 30.08.2016 Cevaplandı

Editörün Cevabı ;

Merhaba,

İlk başta şahış şirketi olarak bir şirket kurmanız yeterlidir. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşarak ticari kaydınızı başlatabilirsiniz.
ücret cetvelini hesaplayacak olursak ;

muhasebeci aylık ücreti : 100 150 TL
sabit bir adresi vergi dairesine bildirmeniz gerekiyor bu ev yada ofis olabilir
bunun dışında her sattığınız ürüne fatura kesmeniz gerekiyor ve her faturada %18 gibi bir rakam kdv olarak devlete pay ödersiniz ama bu açığı masraf faturalarını devlete beyan ederek kapatabilirsiniz.

örneğin bu ay 1.000 TL lik bir satış yaptınız bunun %18 i yani 180 TL'si kdv olarak devlete ödenir.

ama bu ay siz masraf yaptınız yani elektrik faturanız aldığınız malın faturası gibi masraf faturalarınız varsa onların altında yazan KDV'yi bu 180 TL den düşer kalan rakamı ödersiniz devlete muhasebeciniz bu konuda daha detaylı bilgi verecektir.

fakat e-ticaret sitenizi resmi firma olmadan satışa sunmayın yoksa ileride cezai işlemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Paylaşmak Güzeldir !


Bugüne kadar 24 soru cevapladık !

Facebook Sayfamız
Blog Kategorileri
Twitter Sayfamız
Son Blog Yazıları
En Çok Okunanlar Blog Yazıları
ciziktir BİZİ TERCİH EDENLER ciziktir